[:hr]

Na inicijativu UN-a, 17. listopada obilježava se kao Međunarodni dan borbe protiv siromaštva. Osobe koje žive s iznimno niskim primanjima, nedovoljnima za zadovoljavanje osnovnih životnih potreba, često su izložene diskriminaciji, uključujući i na osnovu njihovog imovnog statusa.

Siromaštvo i diskriminacija su usko povezani, jer slabije imovno stanje povećava rizik od diskriminacije u svim područjima života. Nažalost, osobe koje žive u siromaštvu, ali i one koji su s njima u kontaktu na radnom mjestu, poput socijalnih radnika, službenika u zavodima za zapošljavanje i drugih, često nemaju informacija o tome što diskriminacija jest, kako je prepoznati i kako se zaštititi.

Zato problem diskriminacije, uključujući i na osnovu imovnog stanja, ostaje u velikoj mjeri neprepoznat i neprijavljen. Kako bismo to mijenjali, o diskriminaciji na osnovu imovnog stanja izvještavamo Hrvatski sabor u godišnjim izvješćima, u kojima dajemo i preporuke nadležnim tijelima. Primjer je preporuka Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, da nastavi s edukacijom na tržištu rada, naročito poslodavaca, o diskriminaciji temeljem imovnog stanja u postupcima zapošljavanja.

 

Kako prepoznati diskriminaciju na osnovu imovnog stanja?

Zakon o suzbijanju diskriminacije kaže da je diskriminacija postupanje kojim se osoba stavlja ili je bila stavljena ili bi mogla biti stavljena u nepovoljniji položaj od druge osobe u usporedivoj situaciji, ako je to postupanje uvjetovano jednom ili više diskriminacijskih osnova navedenih u Zakonu, odnosno kada naizgled neutralna odredba, kriterij ili praksa stavlja osobe u nepovoljniji položaj zbog neke od diskriminacijskih osnova (osim ako se može opravdati sukladno zakonu).

Pri tom, Zakon navodi popis osnova po kojima netko može biti diskriminiran, kao i brojna životna područja u kojima je diskriminacija osobito zabranjena.

Među tim osnovama je i imovno stanje, što znači da nitko zbog njega ne smije biti stavljen u nepovoljniji položaj od druge osobe u usporedivoj situaciji.

Neki od životnih primjera iz našeg rada uključuju:

 

 

 

Kome se obratiti u slučaju diskriminacije?

Svatko tko misli da je diskriminiran na osnovu imovnog stanja ili drugih osnova iz Zakona o suzbijanju diskriminacije, ima više mogućnosti:

Pri tom, samo sud može odlučiti je li netko uistinu diskriminiran, kao i kazniti one koji krše Zakon o suzbijanju diskriminacije. S druge strane, pučka pravobraniteljica može nakon utvrđene sumnje u diskriminaciju davati upozorenja, preporuke i prijedloge, a o pojavama diskriminacije redovito izvještava Hrvatski sabor i informira javnost.

Više o problemu diskriminacije na različitim osnovama i u brojnim područjima možete doznati u Izvješću pučke pravobraniteljice za 2021., dok primjere iz prakse možete pronaći ovdje.

Naš vodič za prepoznavanje diskriminacije preuzmite ovdje.

Više o utjecaju siromaštva na ljudska prava i jednakost doznajte ovdje.[:]